Svaka pekara obavezna je da ima najmanje jednog zaposlenog tehnologa koji će da radi četiri sata svakog radnog dana u cilju obezbjeđenja kvaliteta i zdravstvene ispravnosti proizvoda. Predviđeno je to izmjenama pravilnika o sadržaju i sprovođenju opštih i specifičnih uslova higijene hrane. U Inspektoratu RS su rekli su da je do izmjena pravilnika došlo zbog kršenja ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji između pekara i tehnologa. Ranijim propisima nije bilo precizno definisano u kom periodu tehnolog mora biti angažovan, nego je bilo navedeno da se to radi na osnovu ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji. Pekari su samo fiktivno zaključivali ugovore sa tehnolozima, rekla je ovo portparol Inspektorata RS Duška Makivić.
Svaka pekara obavezna je da ima najmanje jednog zaposlenog tehnologa koji će da radi četiri sata svakog radnog dana u cilju obezbjeđenja kvaliteta i zdravstvene ispravnosti proizvoda.
Predviđeno je to izmjenama pravilnika o sadržaju i sprovođenju opštih i specifičnih uslova higijene hrane.
U Inspektoratu RS su "Glasu Srpske" rekli su da je do izmjena pravilnika došlo zbog kršenja ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji između pekara i tehnologa.
- Ranijim propisima nije bilo precizno definisano u kom periodu tehnolog mora biti angažovan, nego je bilo navedeno da se to radi na osnovu ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji. Pekari su samo fiktivno zaključivali ugovore sa tehnolozima - rekla je ovo portparol Inspektorata RS Duška Makivić.
Dodala je da, pored pekara, propisi važe i za mlinove i proizvođače sokova i flaširane vode.
- Cilj inspekcije nije kažnjavanje, tako da inspektori nisu izricali novčane kazne, već su rješenjem nalagali preduzetnicima da zaposle potrebni kadar. Tek u slučajevima gdje je utvrđeno da subjekti nisu postupili po rješenju inspektori su izricali novčane kazne - rekla je Makivićeva.
Predsjednik Udruženja pekara regije Banjaluka Goran Grabovac ističe da je u praksi teško primijeniti da svaka od 84 gradske pekare ima tehnologa.
- Problem je to što se pravilnik odnosi i na pekare koji zapošljavaju pet i 105 ljudi. Za pekare, koji imaju manje zaposlenih, tehnolozi su veliko opterećivanje kad su u pitanju tekuće mjesečne obaveze - rekao je Grabovac i dodao da je pravilnikom trebalo da budu obuhvaćeni i ostali subjekti koji posluju sa hranom, naročito, mesnice.
Predsjednik Udruženja pekara RS Saša Trivić kaže da svega 30 odsto pekara u cijeloj Srpskoj ima po tehnologa.
- Pravilnik je loš. Zašto samo pekare da imaju tehnologe, gdje su ta lica u mesnicama i drugim prehrambenim industrijama. Kad bi mjere bile rigoroznije, onda bi 50 odsto pekara zatvorilo svoje radnje, jer je pitanje da li bi to oni finansijski mogli podnijeti - istakao je Trivić.
Milijana Čičić je rekla da su potrebne strože kontrole pekara, mesnica i ostalih objekata gdje se proizvodi i prodaje hrana.
- Prečesto se dešava da kupci u hrani nađu nešto čemu tamo nije mjesto - dodala je ona.
Kazne
Inspektori za hranu su od početka oktobra 2012. godine izvršili 191 kontrolu pekara, a u 178 slučajeva utvrđene su razne vrste nepravilnosti.
- Inspektori su u 173 slučaja rješenjem naložili otklanjanje nedostataka, u četiri slučaja izrečene su mjere zabrane upotrebe određenih sirovina za proizvodnju pekarskih proizvoda i izrečena je jedna zabrana rada objekta - rekli su u Inspektoratu RS.